Što je to posebno u mindsetu osvajača brončane medalje?

Način na koji upravljamo svojim očekivanjima utječe na razinu naše sreće

bronze-medal

Osvajači srebrne medalje sretniji su od osvajača brončane medalje, zar ne? Ne baš!

To tvrde autori studije When Less Is More: Counterfactual Thinking and Satisfaction Among Olympic Medalists, koji su na temelju izraza lica procjenjivali emocije sportaša neposredno nakon što su saznali svoj plasman. U tom je trenutku na ljestvici od 1 (agonija) do 10 (ekstaza) prosječna ocjena osvajača brončane medalje bila 7,1, dok je ocjena osvajača srebrne medalje bila samo 4,8. Kasnije, na pobjedničkom postolju, ocjena osvajača brončane medalje (5,7) i dalje je bila viša od osvajača srebrne medalje (4,3).

Zašto? Psiholozi vjeruju da to proizlazi iz ‘kontračinjeničnog razmišljanja’, odnosno, zamišljanja ishoda koji se nije dogodio. Osvajači srebrne medalje fokusiraju se na to kako su ‘zamalo pobijedili’. Lako mogu zamisliti da izvode svoj savršeni skok, primjerice, i osvajaju zlato. Oni, dakle, osjećaju da su izgubili. Osvajači brončane medalje misle ‘bar sam uspio’. Mogu se zamisliti bez ikakve medalje. Njima, dakle, treće mjesto znači pobjedu.

U svakodnevnom životu okolnosti često utječu na to hoćemo li sebe vidjeti kao pobjednika ili kao gubitnika. Recimo da dobijemo povišicu od 5 posto. To je sjajno ako su drugi dobili samo 3 posto povišice. A što ako je naš kolega dobio povišicu od 10 posto? Tada više nismo toliko oduševljeni.

“Sreća uvelike ovisi o očekivanjima”, kaže psiholog dr. E. Scott Geller, direktor Centra za primijenjene sustave ponašanja na Sveučilištu Virginia Tech. Kako, dakle, možemo oblikovati svoja očekivanja tako da se osjećamo kao pobjednik?

Uspoređujte se sami sa sobom

Osvajači srebrne medalje uspoređuju se s osvajačima zlatne medalje; osvajači brončane medalje uspoređuju se sami sa sobom.

“Mi smo društvena bića. Gledamo što rade ljudi oko nas, a to vodi k uspoređivanju”, kaže profesor psihologije Tim Bono sa Sveučilišta Washington u St. Louisu. “No, teško je biti sretan kada se stalno uspoređujemo s drugima jer tada naša sreća u velikoj mjeri ovisi o varijablama koje su izvan naše kontrole.”

Pozicionirajte se za uspjeh

Postavite si ostvarive ciljeve. Ako ciljate izgubiti 5 kilograma težine, a izgubite 10, bit ćete oduševljeni. Ukoliko si postavite cilj da izgubite 20 kilograma, a izgubite 10, vaše će zadovoljstvo biti puno manje, premda je rezultat isti.

Vježbajte zahvalnost

Bono kaže da je zahvalnost jedan od najučinkovitijih načina povećanja osjećaja blagostanja. “Zahvalnost nam pomaže da se fokusiramo na dobre stvari u životu koje često uzimamo ‘zdravo za gotovo’ i prestanemo se fokusirati na ono što nemamo”, kaže on.

Fokusirajte se na proces, a ne na rezultat

Usmjerite se, primjerice, na svakodnevno unaprjeđenje svoga zdravlja. Pri tome se usredotočite na male korake koje u danom trenutku možete poduzeti. Proslavite svoj napredak – osjećajte se kao pobjednik ako ste umjesto prženih krumpirića pojeli salatu ili hodali pet minuta duže nego prethodnog dana.

Sjetite se da nećete uvijek pobjeđivati

Gubici su dio života. Ciljevi većine osvajača srebrne medalje bili su realni i dostižni – imali su priliku osvojiti zlato. “Ako ste doživjeli neuspjeh, procesuirajte ga i nakon toga se okrenite novim ciljevima”, kaže David Matsumoto, profesor psihologije i ekspert za ekspresije lica na Sveučilištu San Francisco. On napominje kako to čini većina osvajača srebrne medalje pa su, unatoč razočaranju, motivirani za nova natjecanja.

Izvor: NBCnews

Želite li se uključiti u poduzetnički mindset, prvi doznati novosti iz svijeta poduzetništva i sudjelovati u našim novim projektima?! Obećavamo da vaše podatke nećemo ni s kim dijeliti.